Ile kosztuje wesele?

Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek przygotowań warto wiedzieć ile kosztuje wesele. Pozwoli to wcześniej ustalić budżet i ograniczyć nieoczekiwane, nieplanowane wydatki. Znajomość kosztów przyjęcia weselnego zapewnia przyszłej parze młodej spokój i stabilność, przez co przeżywanie dnia ślubu będzie czystą przyjemnością. Oczywiście ostateczne wydatki zależą od ilości gości oraz planów związanych z całą uroczystością.

Pamiętajcie, że każdy ślub i wesela są inne, Pary Młode mają różne oczekiwania, dlatego tak ważne jest pierwsze spotkanie z Wedding Plannerem w celu ustalenia zakresu oferty i wycena jego pracy w odpowiedzi na oczekiwania i marzenia Pary Młodej.

1. Sala weselna wraz z jej przygotowaniem

Podstawą każdego wesela jest lokal, w którym odbędzie się zabawa. Cena “za talerzyk” w bieżącym roku waha się średnio między 290 a 550zł. W związku z tym koszt wynajęcia sali wraz z gastronomią dla 100 osób wyniesie około 29-55 tysięcy zł. Do tego dochodzi koszt związany z florystyką bądź całą scenerią dekoracyjną – tutaj mamy do czynienia z ogromną rozbieżnością cen, w zależności od oczekiwań Państwa Młodych oraz renomą florysty:

  • dekoracje miejsca zaślubin (kościół lub ślub w plenerze)- to koszt średnio 2000zł -7000zł

  • bukiety ślubne dla Panny Młodej i jej świadkowej- 600zł -800zł

  • dekoracje obiektu weselnego (kompozycje kwiatowe, wynajem serwet, obrusów, zastawy, podtalerzy, sztućców, szkła, krzeseł ect.)- 15000 zł – 60000zł

Co daje po przeliczeniu minimum 176000 zł, jeżeli zamierzacie dekorować miejsce zaślubin i wesela. W rzeczywistości jednak usługi florystyczne mogą dochodzić nawet do 100 tysięcy zł, w zależności od tego z jak dużym rozmachem mają zostać wykonane ozdoby. Oczywiście spotykając się ze mną podczas pierwszego spotkania, gdy ustalamy zakres oferty możecie od razu określić jaką kwotę chcecie przeznaczyć na ten cel.

2. Pozostałe usługi gastronomiczne

Jeśli Parze Młodej zależy na tym, aby wesele było bardzo różnorodne pod względem gastronomicznym, do kosztorysu można włączyć:

  • bufety tematyczne (np. wegetariański, śródziemnomorski, z owocami morza itd.) – około 2000 zł – 4000 zł

  • cukiernię (tort, słodki stół) – od 2000 zł – 10000 zł

  • stacje live cooking – 1500-3000 zł

  • bar – 3000 zł – 8000 zł

Oczywiście nie należy zapominać o alkoholu. Przeliczając na potrzeby kalkulacji butelkę wódki 0,5 l na 1 osobę, przy liczbie gości: 100, otrzymujemy koszt około 2600 zł. Do tego dochodzą alkohole dodatkowe, takie jak wino (białe i czerwone na każdym stole), whisky czy piwo, na co coraz częściej decydują się młodzi.

3. Drobiazgi

Licząc koszt organizacji wesela wiele osób pomija drobiazgi, takie jak:

  • zaproszenia ślubne – około 6 zł -15 zł za sztukę, czyli około 300 zł przy 100 gościach (licząc 1 zaproszenie na parę)

  • księga gości, winietki, tablica z organizacją gości przy stołach – około 500 zł

  • drobne upominki dla gości – od około 10 zł za sztukę, czyli około 1000 zł

  • pudełko na koperty, pudełko na obrączki – 300 zł

Drobiazgi to kwestia indywidualna, dlatego zawsze Para Młoda powinna zastanowić się, z jakich skorzysta i pamiętajcie, że nie wszystkie z powyższych są “obowiązkowe”.

4. Usługodawcy

Niezwykle ważny jest wybór sprawdzonych usługodawców. To duża część kosztów weselnych. Wydatki związane z usługodawcami prezentują się następująco:

  • fotograf – od 4000 zł

  • kamerzysta – od 5000 zł

  • organista w kościele lub indywidualna oprawa muzyczna – od 1000 zł

  • Dj – od 45000 zł lub zespół- od 9000 zł

  • fryzjer i makijażystka – 600 zł

Osoby skrupulatne, które lubią mieć kontrolę nad swoimi wydatkami i chcą stworzyć przejrzysty plan własnego wesela powinny skorzystać z usług doświadczonego Wedding Plannera. Specjalista nie tylko wyceni koszt wesela, ale i dobierze najlepszych usługodawców zgodnie z oczekiwaniami Państwa Młodych (także finansowymi). Pragnę też podkreślić, iż Wedding Planner jest dla Was gwarancją nie przekroczenia założonego budżetu, uniknięcia zbędnych wydatków, zaproszenia do współpracy sprawdzonych, poleconych i w adekwatnych do budżetu cenach.

Na jaki koszt wesela się przygotować?

Podsumowując, koszt organizacji przyjęcia weselnego dla około 100 osób szacuje się na minimum 80 tysięcy zł. W praktyce jednak jest to kwota 120 tysięcy zł wzwyż. Oczywiście pamiętając o zakupie obrączek, sukni ślubnej i garnituru, dodatków estetycznych. Para Młoda musi liczyć się z większym wydatkiem, jednak ten dzień wart jest każdego poświęcenia. Odpowiednio przygotowany zostanie w pamięci Pary Młodej i gości na zawsze.

Pamiętajcie, że przede wszystkim organizacja ślubu i wesela będzie dla Was niezapomnianym przedsięwzięciem, a sam ślub i wesela to jeden z najważniejszych dni Waszego życia.

Dajcie się zaprosić do udziału w Ślubie i Weselu organizowanym na Waszych zasadach, w Waszym stylu i określonym przez Was budżecie!

 

Dodaj komentarz