Ile alkoholu przygotować na wesele?

Wesele to uroczysta, długo planowana i wyczekiwana zabawa, na której nagły brak alkoholu mógłby być nieprzyjemnym zaskoczeniem. Zarówno dla Państwa Młodych, jak i dla wielu gości. Coraz większą popularnością cieszą się oczywiście wesela bezalkoholowe, jednak wciąż na ogół decydujemy się na oferowanie zaproszonym osobom napojów alkoholowych. Biorąc pod uwagę aktualne preferencje gości (nie każdy jest zainteresowany piciem akurat wódki), sugeruję serwowanie gościom co najmniej wódki, wina białego i wina czerwonego.

Ile wódki na wesele?

Jeśli wódka będzie głównym alkoholem weselnym, z reguły potrzebną ilość przelicza się w zależności od liczby zaproszonych osób. Przyjmuje się, że 0,5 l wódki przypada na 1 gościa, bez względu na jego wiek lub fakt czy ta osoba pije alkohol. Wyjaśniając bardziej szczegółowo: zapraszamy 100 osób, w związku z czym będziemy potrzebować 100 butelek o pojemności 0,5 l wódki. Nawet, jeśli na liście gości znajdują się dzieci czy osoby niepijące. Dzięki temu mamy pewność, że nie zabraknie alkoholu. Wiadome jest bowiem, że nie każdy będzie pił.
 

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy na wesele zapraszamy wyłącznie osoby dorosłe (bez dzieci) i jednocześnie wiemy, że znakomita większość to osoby pijące. Wówczas dla pewności – w przypadku zaproszenia 100 takich osób – najlepiej zakupić 100 butelek 0,7 l bądź odpowiednio więcej butelek o pojemności 0,5 l. Tak, aby na jedną osobę weselną przypadało 700 ml alkoholu. 

Wódka jako alkohol dodatkowy

Na organizowanych przeze mnie weselach wódka nie jest jedynym alkoholem. Staramy się zaproponować gościom alternatywę lżejszą, mniej procentową, bądź smakową.   W takim układzie sugeruję wykorzystanie następujących wzorów:
ile alkoholu na wesele
Poza wódką możemy zaproponować gościom weselnym następujące alkohole:
  • wino białe,
  • wino czerwone,
  • drinki w barze,
  • whisky,
  • gin,
  • piwo.
  Sporo osób nie miesza alkoholu, dlatego jeśli ktoś zacznie pić drinki lub wino, mamy niemal pewność, że pozostanie przy tego rodzaju trunkach.

Nadmiar wódki na weselu

Warto wiedzieć dlaczego w przygotowaniach odpowiedniej ilości wódki weselnej liczymy również dzieci i osoby niepijące, a więc wszystkich gości. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar wódki może przydać się w trakcie wesela. Nadmiarowe butelki można wykorzystać jako nagrody dla zwycięzców w konkursach i zabawach. 

 

 

Natomiast jeżeli nie planujecie zabaw weselnych, nagród, lub chcielibyście nagradzać zwycięzców konkurencji inaczej, pamiętajcie, że pozostały po weselu alkohol możemy zwrócić do hurtowni, a Wy otrzymujecie zwrot pieniędzy na konto. Dysponuję kontaktami do hurtowni, które dostarczą nam alkohol na salę przed ślubem, a po weselu odbiorą pozostały alkohol. W związku z tym bardzo polecam zamówienie alkoholi z lekkim zapasem.

 

Pamiętajcie też, że mogę Wam pomóc w doborze alkoholi na Wasze wesele!

 

A Wy jakie alkohole planujecie na swoim weselu?

Ten post ma jeden komentarz

  1. Kol3ktor :)

    Każdy akapit tego bloga jest jak otwarte drzwi do świata wiedzy, gdzie autor, jak doświadczony przewodnik, prowadzi nas przez meandry tematu, dostarczając nie tylko informacji, ale i przyjemności z odkrywania nieznanych zakątków danego zagadnienia.

Dodaj komentarz